מפוח תעשייתי

מה עניין מפוחים לקפיצים? חשבו על המפוח כעל שילוב בין בוכנה לקפיץ. כמו הבוכנה, גם המפוחים יכולים להמיר שינויים בלחץ הפנימי או החיצוני שלהם ליצירת כוח. בדומה לקפיץ, המפוח מעיף את האוויר בתגובה ליצירת הכוח ומפעיל כוח נגדי.

יחד עם זאת, לא כל טכנולוגיות המפוחים נוצרות באופן שווה. שיטות ייצור שונות וחומרים שונים יכולים להשפיע באופן משמעותי על ביצועי מפוח המתכת מבחינת הפעימות שלו, איכות הלחץ, שיעור הקפיציות והתגובות לטמפרטורה.

שיטות הייצור והחומרים הם גם אלה שקובעים מה יהיה אורך החיים של המפוח שלכם. מפוח שלא הותאם לצרכים שלכם יכול אולי לעבוד למשך זמן קצר, אבל סביר להניח שהוא לא יצליח להגיע למחזור החיים הצפוי לו.

כל מה שחשוב לדעת על שיטות לייצור מפוחים

מבחינת העיצוב, המפוחים הם רכיבים ורסטיליים עם מאפיינים כפולים של בוכנה ושל קפיץ.

במפוחים משתמשים עבור מגוון רב של יישומים, כאשר המאפיינים שלהם מחולקים לארבע קטגוריות – איטום, טמפרטורה, פינוי ולחץ.

ורסטיליות המפוחים יוצרת כמה אתגרים מבחינה עיצובית, וזאת מאחר שהם נוטים לשנות את התנהגותם בהתאם לכוח המועמס עליהם. בדומה לקפיץ, צריך לקחת בחשבון בכול מודל של מפוח תכונה המאפיינת את המפוחים כולם: תוחלת חיים המשתנה בהתאם לתנאי העבודה. לפיכך, מפוח מסוים יכול לעבוד תחת תוחלת חיים שנקבעת לפי מידת הלחץ, מאפייני הפעימות, ומידת הדחיסות תחת העומס המופעל על הציר.

4 שיטות לייצור מפוחים

כשבוחרים מפוח מתכת, יש לשקול גם את שיטת הייצור שלו:

ייצור מפוחים חסרי תפר

 מפוחים חלקים ללא מפרקים מרותכים. שיטות ייצור ללא תפר מאפשרות למנוע דליפה פוטנציאלית מהמפוח ולהפחית לחץ פנימי שעלולים ליצור מפרקים מרותכים. ייצור ללא תפר מאפשר גם להציע מפוח סגור בצד אחד, מה שמעניק אפשרות לשלב בו נקודות חיבור או תכונות עיצוב אחרות.

ייצור מפוחים בשיטת Seam-welded – מפוחים אלה מיוצרים מגיליון מתכת אחיד. מדובר בשיטה יעילה וחסכונית לייצור מפוחים בקוטר גדול. בנוסף, ניתן לייצר את המפוחים הללו בכול אורך נדרש.

ייצור מפוחים בשיטת Edge-welded – שיטה זו משלבת החתמה (stamping) וריתוך ומשמשת לייצור מפוחים גדולים במיוחד. תהליך ההחתמה כרוך בסט של דיאפרגמות טבעתיות, אותן מחברים באמצעות ריתוך לאורך הקוטר הפנימי והחיצוני שלהן. התהליך הופך את שיטת הייצור לאחת היקרות יותר, אך העלות משתלמת מאחר שהמפוחים מציעים תכונות רבות יותר.

ייצור חשמלי – מפוחים שמיוצרים בשיטה זו קומפקטיים במיוחד ומציעים שליטה הדוקה על עובי הדפנות, על צורת הפיתול (convolution) ועל הקוטר, ומאפשרים לכוונן את סוג הפעולה ודרגת המהירות. מפוח בייצור חשמלי משמש בעיקר ביישומים בעלי נפח נמוך וביצועים גבוהים, כמו אלה המאפיינים את צורכי תעשיית התעופה והחלל.

נגישות